logotype

Terminarz

marzec 2019
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Czynny odpoczynek

1 lipca 2016, Wiesław Janik

Każdy człowiek pracujący, czy też osoby uczące się, z pragnieniem oczekują na czas wakacji i urlopów. Gdy rozpoczynają się wakacje, pracownicy biorą urlopy, a uczniowie odkładają książki i wyjazd!

Nareszcie można się oderwać od tego "kieratu" codziennych obowiązków, wysiłków i stresów i pojechać sobie w jakieś spokojne, przyjemne miejsce, z dala od gwaru, tłumów ludzi i warkotu pędzących samochodów. Najchętniej wybierane miejsca to nad wodą, wśród lasów i kwitnących łąk. Nic w tym dziwnego, przecież człowiek potrzebuje odpoczynku i ciszy, po okresie ciężkiej pracy i ciągłego biegu. W Ew. Marka czytamy, że nawet Pan Jezus zalecił swoim uczniom chwilę odpoczynku w ustronnym miejscu: " I rzekł im: Wy sami idźcie na osobność, na miejsce ustronne i odpocznijcie nieco. Abowiem tych co przychodzili i odchodzili było wielu, tak iż nie mieli nawet czasu, żeby się posilić ." Marek 6;31 .

 

Nie zapomnijmy jednak, że jest to tylko krótki czas odpoczynku od wysiłku fizycznego i psychicznego, dla ciała i umysłu. Natomiast nie jest to czas na odpoczynek dla naszej duchowej osobowości. Dla naszego duchowego człowieka dopiero rozpocznie się czas odpoczynku, gdy zakończymy naszą pielgrzymkę w tym ciele, na tej ziemi. Pismo Św. informuje o tym w liście do Tes.1;7 "A wam uciskanym dać odpocznienie wespół z nami, gdy się objawi Pan Jezus z nieba ze zwiastunami mocy swojej."

 

Dlatego miejmy to na uwadze, że wyjeżdżając na odpoczynek, nie możemy ze względu na nasze bezpieczeństwo, oraz dalszy duchowy rozwój przerwać, czy też czasowo zawiesić naszej społeczności z Bogiem. Więc pamiętajmy, że odpoczywając fizycznie, nadal musimy być czynni w następujących płaszczyznach naszego duchowego życia :

 

  1. Trwać w ustawicznej czujności, gdyż przeciwnik diabeł nie wyjechał na urlop .Ap. Piotr ostrzega: "Bądźcie trzeźwi, czuwajcie! Przeciwnik wasz diabeł chodzi wokoło jak lew ryczący szukając kogo by pochłonąć" 1Piotr 5;8. Tam, gdzie przyjedziecie on już będzie czekał na was i zastawi swoje sidła na was.
  2. Dlatego należy ustawicznie trwać w modlitwach do Pana, prosząc o Jego światło i ochronę . Zachęca nas do tego Biblia: "w każdej modlitwie i prośbie zanoście o każdym czasie modły w Duchu i tak czuwajcie z całą wytrwałością i błaganiem za wszystkich świętych". Efez.5;18.
  3. Każdego dnia czytać, rozmyślać i żyć Słowem Bożym. Niech to będzie codziennym pokarmem dla duszy i światłem na drodze życia. W Psalmie 119;105 czytamy takie słowa: "Słowo twoje jest pochodnią nogom moim i Światłością ścieżkom moim".
  4. Gdzie tylko jesteśmy, to spotykamy ludzi oraz różne okoliczności. Dlatego bądźmy gotowi, gdy wyniknie potrzeba czynić dobrze będącym w potrzebie. Biblia zachęca nas do tego mówiąc: "A czynić dobrze nie ustawajmy, albowiem we właściwym czasie żąć będziemy bez znużenia” Gal.6;9. Czyniąc to będziemy światłością dla otoczenia i solą tej ziemi, a otaczający nas ludzie zauważą, że jesteśmy innymi ludźmi, żyjącymi szlachetniejszymi zasadami życia .
  5. Nie zapominajmy o tym, aby i w czasie wypoczynku przekazywać ludziom radosną nowinę o zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa. W czasie wypoczynku ludzie nie są tak zagonieni w codziennych obowiązkach, jest więc okazja aby na spokojnie porozmawiać z nimi o najważniejszych sprawach życia. Ap. Paweł oświadczył: „Tak więc, jeśli o mnie idzie, gotów jestem zwiastować Ewangelię i wam w Rzymie." Rzym. 1;15. Więc i my, gdzie tylko będziemy, siejmy to Ziarno Prawdy .

Zajmując taką postawę i sposób czynnego wypoczynku, wrócimy do naszych domów oraz dalszych obowiązków życiowych, wypoczęci, odświeżeni, pełni pokoju i radości w Duchu Świętym.

 

Takiego wypoczynku życzę z całego serca wszystkim będącym na urlopach i na wakacjach.